Hírek / Határtalanul! Kárpátaljai szolidaritási program
Határtalanul! Kárpátaljai szolidaritási program

Barangolás Kárpátalján programsorozat (tervezet)
Barangolás Kárpátalján programsorozat / Beszámoló
2019. április 19-én reggel 5 órakor a Gellénházi Nők Egyesületének 40 tagja indult autóbusszal a „Kárpátaljai szolidaritási program” elnevezésű „Barangolás Kárpátalján!” című pályázati program keretében Kárpátaljára.
A beregsurányi határátkelőnél 4 órás várakozás után hagytuk el Magyarországot. Ez a hosszú idő kissé módosította az előre tervezett programot, de az idegenvezető nagyon rugalmasan átgondolta és átszervezte már az első napot. A megmaradt idő elegendő volt a kárpátaljai magyarság fővárosának, Beregszász belvárosának megtekintésére. Láthattuk többek között az egykori Bereg vármegyeházat, az Úri Kaszinót, a Hősök terét. A belvárosi séta után Nagymuzsalyra utaztunk, ahol elfoglaltuk szállásunkat az ott élő magyar családoknál.
A második napon 8 órakor indultunk a Vereckei-szoros irányába. Először Szolyván tiszteletünket tettük az emlékparkban, ahol megemlékeztünk az 1945-ös málenkij robot áldozatairól, és koszorút helyeztünk el az emlékhelyen. Ezt követően Európa legerősebb védelmi rendszerével , az Árpád-vonallal ismerkedtünk. Az egyik épen maradt parancsnoki bunkerbe kb. 50 méter mélységig ereszkedtünk le, és kb. 800 métert jártunk be. Ezután, autóbusszal folytatva utunkat, jutottunk el a gyönyörű kilátást nyújtó Vereckei-hágóig. Itt megtekintettük és megkoszorúztuk az Árpád seregek bevonulásának emlékére 1996-ban állított millecentenáriumi emlékművet. Hazaúton felkerestük a Schönnborn kastély parkjában található örök fiatalság és szépség forrását Beregváron, majd Beregszentmiklóson álltunk meg, ahol Bartos József várúr kalauzolt végig bennünket a várkastélyán.
A harmadik nap reggelén ugyancsak 8 órakor keltünk útra, és először az 1. napon kimaradt programot pótoltuk, Munkácsra utaztunk. A belvárosi gyalogos séta során megtekintettük a régi és új városházát, Munkácsy Mihály mellszobrát, valamint Kárpátalja egyik leghíresebb, a Zrínyi Ilona által hősiesen védett várat. Itt koszorút is elhelyeztünk Zrínyi Ilona és fia, II. Rákóczi Ferenc szobránál. Utunkat folytatva jutottunk el a Borzsa-havasokhoz. Megcsodáltuk Kárpátalja nemcsak legismertebb, de legszebb vízesését, a Sipot- vízesést. Utána egy 1650 méter hosszú felvonóval jutottunk fel a Gemba-hegy oldalába, több mint 1100 m magasra, ahonnan nemcsak a festői kilátásban gyönyörködhettünk, hanem élvezhettük a hógolyózás örömeit is.
A negyedik napon a megyeszékhelyre, Ungvárra mentünk. Felsétáltunk a Szabadtéri Néprajzi Múzeumba, majd az óvárosi séta során megnéztük pl. a Szent György templomot, a Petőfi teret. A délután folyamán körülnéztünk Nagybereken. Örömmel tapsztaltuk, hogy a magunkkal hozott adománnyal egy rendezett, fejlődő települést támogathatunk. Nagymuzsalyra visszatérve nagyon jó hangulatú kézműves sajt- és borkóstolóval egybekötött zenés táncmulatsággal zártuk a napot.
A családoknál eltöltött idő alatt megtapasztalhattuk a határon túli magyarok szülőföldhöz kötődését, a háziak vendégszeretetét, a szíves fogadtatást. Bepillantást nyerhettünk mindennapjaikba, személyes tapasztalásokat szereztünk a külhoni magyarságról.
Kirándulásunk 5. napján a háziaktól elköszönve nyolc órakor elindultunk Beregszászra, ahol szabadprogram keretében a piacon vásárlási lehetőség zárta kárpátaljai programunkat. Egy nagyon tartalmas, jól szervezett, szép kirándulást követően, a határon eltöltött 5,5 óra várakozás, és 6 óra utazás után érkeztünk meg Gellénházára április 24-én, hajnali fél egykor.